Wycieczka – Gdańsk Edukacyjne Centrum Hewelianum

Wycieczka – Gdańsk Edukacyjne Centrum Hewelianum Dnia 15.06.2010 r. klasa VI b z wychowawczynią Panią Anną Michalską i Marią Januszewską była na zorganizowanej wycieczce w Gdańsku na fortach w Edukacyjnym Centrum Hewelianum. Obiekt ten zlokalizowany jest w ceglanych i ziemnych kazamatach, którymi pokryta jest Góra Gradowa.

W Kaponierze Południowej znajduje się wystawa "Energia, Niebo, Słonce". Na dwóch poziomach znajdują się interaktywne stanowiska. Uczniowie mogli wykonywać na nich samodzielnie doświadczenia lub bawiąc się poznawać czasami trudne prawa fizyki. Bogatą historię tego miejsca uczniowie poznali spacerując po wiernie zrekonstruowanych, XIX-wiecznych fortyfikacjach. Przechadzka rozpoczynała się od krzyża na Górze Gradowej i wiodła do 18 schronów na tzw. wysokim czole kurkowym. Dalej trasa prowadziła przez poternę (podziemne przejście między stanowiskami bojowymi)aż do niskiego czoła kurkowego. Odtworzono tu nie tylko obiekty, ale i ówczesne ukształtowanie terenu. Polecamy wszystkim wyjazd w to miejsce spotkania żywej historii z nauką.