W zeszłym tygodniu, 12 października, uczniowie klas 5a i 5b pod opieką pań Karoliny Jankowskiej, Joanny Dąbrowskiej, Małgorzaty Karnowskiej oraz Bożeny Sawicz uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-turystycznej do Torunia.
Wycieczka miała na celu:
poznanie historii powstawania pierników i możliwość wykonania własnoręcznie pierników
zapoznanie uczniów ze zjawiskami fizycznymi zachodzącymi we Wszechświecie-wizyta w Planetarium
poznanie sylwetki znakomitego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika
zapoznanie się z historią i zabytkami architektury Torunia
oraz biorąc budzenie pasji i zainteresowań poznawczych przez wielokierunkowe, emocjonalne i aktywne zaangażowanie.
Wszystkie założenia zostały zrealizowane, czas został wykorzystany efektywnie i nie było nikogo, kto narzekałby na nudę.
Pierwszą atrakcją było zwiedzanie z przewodnikiem Rynku Staromiejskiego (pomnika Mikołaja Kopernika, domu Mikołaja Kopernika, Ratusza Staromiejskiego, Kamienicy Pod Gwiazdą, Krzywej Wieży).
Następnie udaliśmy się do Planetarium. Na początku udaliśmy się na Bazę Mars-interaktywna wystawy zaaranżowana w formie bazy kosmicznej. Uczniowie mogli poczuć się niczym członkowie ekipy badawczej mają do wykonania czynności niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią i wykonać powierzoną misję i zadania. Następnie oglądaliśmy seans dydaktyczny – ruch wirowy i obiegowy Ziemi i ich następstwa (doba, pory roku). Dowiedzieliśmy się jak zmienia się wygląd nieba w ciągu roku, jaką rolę pełni gwiazda polarna, porównanie Ziemi do pozostałych planet Układu Słonecznego.
Po Planetarium przyszedł czas na pobyt w Muzeum Piernika. Uczestnicy nie tylko mogli zobaczyć jak wyrabia się tradycyjne toruńskie pierniki, ale też wziąć czynny udział w ich powstawaniu. Własnoręcznie przygotowane wyroby stały się niepowtarzalną pamiątką z Torunia.
Na koniec czekał na nas pyszny obiad i krótki odpoczynek oraz zakup pamiątek.
Pogoda dopisała, dzień spędziliśmy bardzo intensywnie, ale do domów wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń.