„Szkoła Myślenia” rozgrzeje Ci mózg …

Uczniu!

Nasza szkoła przystąpiła do programu „Szkoła Myślenia”. W programie biorą udział nauczyciele i uczniowie. „Szkoła Myślenia” rozgrzeje Ci mózg. Szukaj różnych rozwiązań, zadawaj pytania, zmieniaj perspektywę, myśl krytycznie, wnioskuj logicznie, analizuj informacje, obserwuj i badaj. Stawiamy na umiejętność rozumowania, zadawania pytań badawczych, rozwiązywania problemów oraz wykorzystania wiedzy w praktyce. Zobacz jak robią to inni. Wejdź na stronę http://wyborcza.pl/0,97918.html Przez miesiąc, codziennie czeka tam na Ciebie nowa zagadka!
A może i Ty chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami i wiadomościami? Do 9 kwietnia 2009 r. masz szansę zgłosić się do wychowawcy lub nauczyciela przedmiotu ze swoimi pomysłami. Życzymy powodzenia !

Nauczycielu!

Nasza Szkoła podjęła wyzwanie realizacji kolejnego projektu zaproponowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej -„Szkoła Myślenia”. Do 10 kwietnia 2009 r. zgłoś propozycje koordynatorowi programu.

W szkole projekt ten będzie modyfikacją i nowym pomysłem do kontynuacji zeszłorocznego – „Dnia Eksperymentu”.
„Szkoła Myślenia” ma być wielką propagandą nauczania ciekawego, zachęcającego ucznia do aktywności, opartego na eksperymentach, obserwacji, rozwiązywaniu prawdziwych problemów. (Gazeta Wyborcza 14.01.2009r.)

Założenia programu „Szkoły Myślenia”

1. Stawia się na pomysłowość i inwencję uczniów oraz nauczycieli.
2. Celem jest przygotowanie i realizacja projektu, który pomoże kształcić umiejętności:
· Gromadzenia i przetwarzania informacji
· Rozumowania i wnioskowania naukowego
· Oceny i krytycznej refleksji
· Twórczego myślenia
· Stosowania wiedzy w praktyce.

3. Tematy projektów mogą być dowolne (przedmiotowe lub interdyscyplinarne), zainspirowane zainteresowaniami i pasjami uczniów, materiałami zamieszczanymi na stronie „SM”( http://szkolamysleniamini.nq.pl/index.php?sec=materialy ), artykułami publikowanymi w ramach cykli redakcyjnych „Gazety Wyborczej”.

4. Projekt powinien zakończyć się prezentacją podczas Szkolnego Festiwalu Nauki.

Naszym celem jest kształcenie umiejętności twórczego myślenia, metod rozwijających myślenie i praktyczne zastosowanie wiedzy, począwszy od najmłodszych, czyli od klas pierwszych aż po uczniów klas szóstych, a nasze osiągnięcia zaprezentujemy podczas Szkolnego Festiwalu Nauki, który zorganizujemy na terenie Szkoły.

Jeśli zainteresował Cię program „Szkoły Myślenia” dowiedz się więcej na stronach:

www.ceo.org.pl
www.ceo.org.pl/portal/b_szkola_myslenia
www.szkola-myslenia.pl

Harmonogram działań w programie „Szkoła Myślenia”:

1. 1 grudnia 2008 r. – 31 stycznia 2009 r. – zgłoszenie szkoły
2. Do 8 II 2009r – rejestracja nauczycieli na platformie „Szkoła Myślenia dla nauczycieli”
3. Do 10 IV – zgłoszenie propozycji koordynatorowi
4. Do 15 IV – zakończenie trzeciego etapu – publikacja planu festiwalu nauki „Szkoły Myślenia”
5. Od II do IV – realizacja trzech pierwszych etapów działań na platformie „Szkoła Myślenia dla nauczycieli”: „Poznajemy się”, „Ćwiczymy myślenie”, „Planujemy festiwal nauki Szkoły Myślenia”.
6. IV – VI – festiwale nauki „Szkoły Myślenia” organizowane w szkołach.
7. Wstępny termin SFN w naszej szkole ustaliliśmy na 15 V 2009r.
8. Do 26 VI 2009r. – zakończenie działań w szkołach – opublikowanie dokumentacji z festiwalu nauki „Szkoły Myślenia”
9. 30 VI – zakończenie i podsumowanie programu.
10. Do 31 VII 2009 r. – rozesłanie dyplomów do szkół.

Koordynator: Bogumiła Kalwarczyk