Biblioteka

AKTUALNOŚCI 2016/2017

FESTIWAL MITOLOGICZNY „STAROŻYTNA GRECJA”

19 maja odbył się turniej dla klas IV-VI, sprawdzający wiedzę uczniów z wybranych mitów greckich. Celem festiwalu była popularyzacja wiedzy na temat mitologii greckiej, a w szczególności:

  • zdobywanie przez uczniów wiedzy na temat mitologii greckiej
  • rozwijanie czytelnictwa wśród uczniów klas starszych
  • kształtowanie wyobraźni, kreatywności i umiejętności plastycznych
  • wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce
  • kształcenie umiejętności pracy w zespole.

Prowadzącymi festiwal – konferansjerkami – były uczennice: Oliwia Filbrandt z klasy VI A i Iga Jagodziewska z klasy VIC.

Turniej rozpoczęły klasy V-te, prezentując przygotowane wcześniej, scenki dramowe z wybranego mitu. Poziom przedstawień był wysoki i bardzo wyrównany. Dodatkowo Pani Katarzyna Tamulis – nauczycielka muzyki, uświetniła występy, akompaniując na pianinie. Drugim zadaniem był konkurs na najlepsze przebranie za postać mitologiczną i wybór Miss i Mistera starożytnej Grecji. Postacie miały przepiękne i oryginalne stroje. Komisja konkursowa w składzie Małgorzata Gładysiewicz, Barbara Priebe, Katarzyna Najman, Katarzyna Tamulis, Anna Michalska, Joanna Janicka-Szpała oraz Jolanta Rusinowicz, mając niezwykle trudne zadanie, w kategorii scenki – przyznała 3 pierwsze miejsca egzekwo dla wszystkich klas V-tych oraz tytuły miss i mistera uczniom : Amelii Osińskiej i Maurycemu Czarneckiemu.

W ostatniej kategorii maski teatralne (wyrażające emocje, wykonane dowolną techniką plastyczną) – I miejsce otrzymała klasa VIC.

Laureaci: klasy V-te otrzymały jako nagrodę wyjście do Kręgielni U7, natomiast miss i mister starożytności – ciekawe książki – powieści przygodowe, nawiązujące do Mitologii.

ANDERSENADA

3 kwietnia 2017r. z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, ustanowionego w rocznicę urodzin J.Ch. Andersena – panie Anna Gilis i Jolanta Rusinowicz zorganizowały zabawę czytelniczą pn. „Andersenada”. Na wstępie uczniowie wysłuchali najważniejszych faktów z życia J.C. Andersena, popartych prezentacją slajdów . Następnie uczniowie z klasy IIId: Piotr Bielański, Igor Brzyski, Michał Chaberski i Jędrzej Hoffmann przedstawili wiersz Wandy Chotomskiej pt. „Dzień dobry panie Andersenie”. W turnieju rywalizowały ze sobą 3-osobowe zespoły z klas trzecich. W czasie wykonywania różnych zadań uczniowie (w tym publiczność) mieli okazję do wykazania się znajomością najpopularniejszych baśni z bogatej oferty Andersena. W sprawnym przeprowadzeniu zabawy pomagały urocze wróżki: Lena Kubanek i Karolina Kuczyńska z klasy IIIc, które również wyrecytowały na zakończenie wiersz Joanny Kulmowej „List do Andersena”.

Punktacja laureatów przedstawia się następująco:

I miejsce – klasa IIIb

II miejsce – klasa IIIa

III miejsce – klasa IIIc

IV miejsce – klasa IIId

PASOWANIE NA CZYTELNIKA KLAS I

10 stycznia 2017 roku odbyła się uroczystość włączenia uczniów klas I w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Wzbogaciło ją przedstawienie pt. Dziwna przygoda w Bibliotece. „Uczniowie- aktorzy” z klasy VI c (Laura Nowak, Małgosia Rymarowicz, Sonia Sabura, Sara Simeone, Lena Wołowska, Maurycy Czarnecki, Kacper Kaczyński, Mikołaj Wiszniewski) bardzo dobrze wcielili się w postaci ulubionych baśni dla dzieci: Kopciuszka, Jasia i Małgosi, Czerwonego Kapturka, a także w role „pokrzywdzonych książek”. Ideą przedstawienia było nauczenie dzieci właściwego obchodzenia się z książkami oraz należytego zachowania się w bibliotece. Dzięki aktywnemu uczestnictwu pierwszoklasiści bezbłędnie rozpoznali bohaterów popularnych baśni – dobrze się przy tym bawiąc.

Już we wrześniu rozpoczął się konkurs czytelniczo – plastyczny dla klas IV- VI pt. KOMIKS ULUBIONEJ KSIĄŻKI. Przedmiotem konkursu było wykonanie komiksu, w którym uczestnicy zilustrują fragment przeczytanej książki (nie omówionej lektury), przy pomocy środków stylistycznych właściwych komiksowi.

Rozstrzygnięcie konkursu „Ulubiony komiks”

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody. Są nimi: w kategorii klas V –

I miejsce Ines Kaczorowska Va „Hania Humorek w osiem i pół dnia dookoła świata”

II miejsce Julita Tuchowska Va „BFG bardzo fajny gigant”

III miejsce Zuzanna Marszewska Va „Tajemniczy ogród

w kategorii klas VI –

I miejsce Laura Nowak VIc „Elena”

II miejsce ex aequo Sara Simeone VIc „Inna podróż”

II miejsce ex aequo Mikołaj Wiszniewski VIc „Dawca”

III miejsce Agnieszka Witkowska VIc „Harry Potter i insygnia śmierci”

wyróżnienia –

Alicja Kujałowicz IIIb „Dżok. Legenda o psiej wierności”

Monika Hoffmann Vb „Rutka”

Maurycy Czarnecki VIc „Wilki”

Oskar Prokop VIc „Nowe przygody grzecznego psa”

Również we wrześniu rozpoczął swoją działalność Klub Młodego Czytelnika, do którego zapraszamy uczniów klas I-III. Będą oni mogli tam posłuchać ulubionej baśni, stworzyć swoją wersję zakończenia, narysować bohatera wysłuchanej książki lub w inny sposób mile spędzić czas. Zapraszamy do biblioteki w każdy poniedziałek od 13.40 do 14.30

Październik, jak co roku, Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek

Szkolnych, przebiegnie pod hasłem: Książka – to dopiero początek.

Propozycją na ten miesiąc w naszej szkole jest akcja Czytamy Tuwima.

Rozpoczyna ona konkurs, przeznaczony dla klas II i III, pt. Koło fortuny z Julianem Tuwimem. Przebiegał on będzie w II etapach.

Etap I – w każdej klasie kilka razy dziennie nauczyciel będzie czytał wybrany wiersz ze zbioru „Julian Tuwim dzieciom”. Celem konkursu jest, aby uczniowie jak najlepiej poznali treść wszystkich wierszy z tego zbioru i tym samym przygotowali się do II etapu. Etap I zakończy się eliminacjami w poszczególnych klasach w formie „przepytywanki”.

Etap II czyli finał w formie „koła fortuny” odbędzie się na holu w obecności wszystkich klas biorących udział w konkursie (szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na tablicy ogłoszeń biblioteki). Na zwycięzców czekają nagrody – życzymy udanej zabawy

REGULAMIN KONKURSU

  1. Organizatorami konkursu są: wychowawcy klas II i III oraz nauczyciel bibliotekarz.
  2. W konkursie biorą udział wszystkie klasy II i III.

WIELKI FINAŁ „KOŁA FORTUNY Z JULIANEM TUWIMEM”

Po eliminacjach klasowych wszystkie trzecie klasy spotkały się na hol, aby uczestniczyć w pełnej emocji rozgrywce finalistów. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Kinga Kolo fortuny - Julianie TuwimieApati z kl. 3D

II miejsce – Filip Gurdak z kl. 3B

III miejsca ex aequo – Jagoda Bogusławska z kl. 3C oraz Tomasz Przesmycki z kl. 3A

Gratulujemy! Finał uświetnili uczniowie z każdej klasy, deklamując wybrane wiersze Juliana Tuwima: kl. 3A Tomasz Przesmycki „Rycerz Krzykalski”, kl. 3B Filip Gurdak „Abecadło”, kl. 3C Lena Kubanek, Ignacy Ruciński, Hanna Suryn i Martyna Żero „Lokomotywa”, kl. 3D Jedrzej Hoffmann „Okulary”.

Wszyscy laureaci, zarówno na etapie klasowym, jak i międzyklasowym otrzymali nagrody. Konkurs, który spopularyzował poezje Juliana Tuwima, okazał się również dobrą zabawą.