Wycieczka klas ósmych

26-27 września 2019 r. odbyła się wycieczka klas ósmych na Mazury. Miała charakter edukacyjno – integracyjny.

Spod szkoły wyruszyliśmy do Lidzbarka Warmińskiego, by tam zatrzymać się w XIV w zamku biskupów warmińskich. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie bunkrów kwatery dowództwa Wermachtu w Mamerkach. Znajduje się tu jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. Na obiad i nocleg zatrzymaliśmy się w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Giżycku.

Po zakwaterowaniu i dobrym obiadku wsiedliśmy do autokaru. Przed nami kolejny punk programu, zwiedzenie Twierdzy Boyen. Twierdza wybudowana w latach 1844 – 1856 w kształcie gwiazdy. Stanowiła ważny obiekt strategiczny w okresie I wojny światowej. Położona jest w zachodniej części Giżycka.

W latach 1941- 1944 na terenie twierdzy funkcjonował szpital polowy oraz III Wydział XII Oddziału Sztabu Generalnego. Analizowano tu zdobyte na froncie dokumenty oraz werbowano do współpracy oficerów Armii Czerwonej.

Na kolację ponownie wróciliśmy do ośrodka. Po kolacji udaliśmy się do ogromnej hali sportowej, gdzie mogliśmy powspinać się na ściance lub pograć w kosza. Wieczorem czekało na nas ognisko. Jednak nie za bardzo byliśmy nim zainteresowani. Bardzo chcieliśmy pobyć razem w naszych licznych pokojach. Kolejny dzień, to śniadanko i kierunek Wilczy Szaniec. Tu czekał na nas przewodnik, który swoimi barwnymi opowieściami przeniósł nas w czasy II wojny światowej, Wilczy Szaniec, to kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Tu miał miejsce nieudany zamach na Hitlera.

Stąd ruszyliśmy do Olsztyna. W Planetarium obejrzeliśmy projekcję „Nasz Wszechświat”. To był ostatni punkt programu, jeszcze zjedliśmy obiad i trzeba było ruszyć w drogę powrotną do domu, gdzie czekali na nas stęsknieni Rodzice.