Projekt żeglarski dla przyszłych klas 7

Zachęcam wszystkie obecnie szóste klasy do wzięcia udziału w programie szkolenia żeglarskiego „Sopot pot pod żaglami”. Czeka Was niezapomniana przygoda – rejsy jachtem szkoleniowym, katamarany, łódki Optimist i szkolenia windsurfingowe na deskach.

Program ten z powodzeniem działa w sopockich szkołach od ponad dekady. Początkowo były to klasy sportowe, teraz – w ramach zajęć wychowania fizycznego mogą uczestniczyć wszystkie sopockie szkołach podstawowych.

Realizowany i finansowany jest przez miasto. To całoroczna edukacja żeglarska, obejmująca zajęcia praktyczne, a także zajęcia teoretyczne, na których omawiane są m.in. zasady żeglugi czy bezpieczeństwo na wodzie.

Szkolenia prowadzone są we współpracy z sopockimi klubami: UKS Navigo oraz Sopockim Klubem Żeglarskim. W 2014 r. miasto na potrzeby tego programu kupiło jednostkę szkoleniową. Wybrano używany, stalowy, dwumasztowy jacht polskiej konstrukcji typu J-80 – S/Y Alf.

Tradycje żeglarskie pielęgnowane w Sopocie od wielu lat procentują sukcesami naszych olimpijczyków – Piotra Olewińskiego, Anny Gałeckiej, Macieja Grabowskiego czy Przemysława Miarczyńskiego. Znakomite wyniki osiągają żeglarze pływający na katamaranach Tymoteusz Bendyk i Jakub Surowiec. Sopocka marina i rozbudowane Centrum Windsurfingu i Żeglarstwa tworzą infrastrukturę, dzięki której te morskie pasje i zainteresowania mogą być rozwijane. Temu rozwojowi służy także innowacyjny w skali kraju program morskiej edukacji najmłodszych.