Macedonia

Czwarte spotkanie partnerskie – Kumanovo, Macedonia (29 – 31.05.2018)

Kolejne spotkanie naszych partnerów z programu Erasmus + odbyło się pod koniec maja w Kumanowie w Macedonii. Tym razem w podróż wybrały się Pani Dyrektor Małgorzata Gładysiewicz oraz nauczyciele z naszej szkoły: Magdalena Janiszewska, Aleksandra Matuszczak, Katarzyna Najman oraz główny koordynator projektu Aleksandra Rafflewska.

Ceremonia otwarcia zgromadziła dyrektorów szkół partnerskich, władze miasta, uczniów i wychowanków placówek. Zostaliśmy przywitani przez burmistrza Kumanova Pana Maksima Dimitrievskiego oraz przez dyrektorów szkół partnerskich: Pana Mile Jordanovskiego – dyrektora szkoły podstawowej Toli Zordumis, Panią Vesnę Trajkovską – dyrektor szkoły średniej Kiro Burnaz oraz przez Pana Milovana Vidanovica – dyrektora ośrodka dziennego Poraka Nasa. Następnie obejrzeliśmy film dokumentalny przygotowany przez ośrodek Poraka Nasa na temat inkluzji oraz występy uczniów i wychowanków szkół partnerskich z Kumanova. Kolejnym punktem programu był wykład doktor Olivery Rashic Canevskiej na temat edukacji włączającej w Macedonii oraz warsztaty w grupach na temat strategii włączających uczniów ze specjalnymi potrzebami. Następnie pracowaliśmy nad narzędziami i metodami nauczania, omawialiśmy prace nad pisanym przez nas przewodnikiem i sprawami związanymi z projektem.

Kolejny dzień rozpoczął się od wizyty w szkole zawodowej Kiro Burnaz. Zaprezentowano nam jak wygląda nauka w szkole, zwiedziliśmy cały budynek oraz uczestniczyliśmy w zajęciach fryzjerstwa, technologii żywienia oraz w zajęciach gastronomicznych, gdzie poczęstowano nas wyrobami uczniów.

Następnie przenieśliśmy się do szkoły podstawowej Toli Zordumis, gdzie usłyszeliśmy o metodach pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami oraz mogliśmy przekonać się co czują takie osoby poprzez zastosowanie przyborów, które zaburzały nasze widzenie, uwagę, umiejętność czytania. Obejrzeliśmy całą szkołę, zadając przy tym sporo pytań na temat funkcjonowania placówki podobnej do naszej szkoły.

Ostatni dzień wizyty spędziliśmy w ośrodku opieki dziennej Poraka Nasa. Jest to miejsce, do którego w ciągu dnia przychodzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną i są przystosowywane do funkcjonowania w społeczeństwie. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają zajęcia z takimi osobami, jakich umiejętności się uczą i jak wygląda ich codzienne życie w ośrodku. Wysłuchaliśmy także historii powstania ośrodka i problemów z jakimi borykają się podopieczni, jak i sama placówka. Pobyt w Poraka Nasa zakończyliśmy dyskusją na temat dalszej współpracy projektowej oraz podzieliliśmy się wrażeniami z pobytu w Macedonii. Nasze międzynarodowe spotkanie zakończyliśmy uroczystą kolacją i wspólną zabawą. Macedończycy ujęli nas swoją gościnnością i doskonałą organizacją.